ANENG AN9002 Bluetooth Digital Multimeter
Celkem obyčejný ruční multimetr se zobrazením do 6000, s velkým, dobře čitelným podsvíceným displejem, úhledným, čistým provedením a cenovkou někde okolo šesti stovek.
Ale hlavně a především - s bluetooth připojením k telefonu nebo počítači. A to je někdy fakt k nezaplacení.
Získal jsem potřebu něčím měřit a nejlépe i logovat teplotu a došlo mi, že mi vlastně stačí sonda (termočlánek typu K), co se dává k multimetrům. A protože mi je od všech multimetrů buď rozkradli kolegové (někdy i s těmi multimetry), nebo ten Němec (ale ten přísahal, že mi je vrátí, jen co si vzpomene, kam je dal) tak jsem se podíval, co má číňan hezkého malého příručního na skladě.
No a našel jsem něco na dvě tužkovky, relativně malé a pohodlné do dlaně - a navíc s bluetooth výstupem. Na Ali se dá tu a tam najít kolem pětikila, ten můj stál chlup přes 600 - ale zase dorazil asi za deset dnů. (https://www.aliexpress.com/item/1005005636636277.html)
Mám ho od včerejška, takže spíš první dojmy:
- Je to příjemně malé, dobře se to drží, není příliš oblý zespoda, takže na stole nebude tancovat.
- Nemá silikonový/gumový obal - já je nemám rád, takže mi to nevadí, pro někoho to může být nevýhoda.
- Provedení čisté, na výliscích žádné stopy otřepů a podobně. Chod karuselu plynulý, rozumně tuhý, bez výhrad.
- Hůř vymyšlená stojací podpěra, čekám, že se mi ji časem podaří ulomit - ale věřím, že kdyžtak namaluju a vytisknu novou. To je ale bolest v podstatě všech současných ručních multimetrů.
- Napájení dvěma AA. Tady nevím, jestli je to výhoda nebo ne. Na jednu stranu - tužkovku koupím i ve vietnamské večerce, takže bude bude/je vždycky dostupná, na druhou stranu mám raději nějaká dobíjecí řešení. Uvidíme.
- Displej velice dobře čitelný, podsvícení sice jen z pravé strany jednou LED, ale ještě dost rozumně uniformní, bez problémů čitelné všechny segmenty.
- Velký neduh - pípák. Řízený procesorem, takže relativně pomalý. Použitelný je, viděl jsem i horší, ale analogové mám raději - na tenhle dá práci zahrát CQ i na 30 WPS :)
- Jako neduh jsem původně chápal i automatické vypínání, ono to při měření přes BT docela namíchne - ale někdy stačí číst manuály :) V tom mém se například píše, že když při zapínání podržím současně tlačítko SEL, tak se automatické vypínání deaktivuje...
- Další neduh, tentokrát závažnější - laciné provedení vstupních svorek. Klasické čínské plecháče, jako v multimetru za tři kila (no dobře, tohle vlastně JE multimetr za tři kila - plus ten BT interface), možná se při ošklivém chování potrhají a vylámou: (https://github.com/ludwich66/Bluetooth-DMM/blob/main/IMG_20210107_145637974_HDR.jpg Mimochodem, celej ten jeho git je zajímavej - včetně dekódování protokolu.)
- Neduh - krátké pojistky. Asi jsem zmlsanej, ale do multimetru na kilovolt bych si představoval kapku větší provedení - ale alespoň to jsou keramiky, snad i sypané pískem. Nevadí mi to - na šmejdění po stole kolem logiky dobrý, když lezu do něčeho šťavnatějšího, stejně si na to beru jinou výbavu, nářadím počínaje, přes měřáky a kabely. Na 230V ještě použitelné.
K funkcím - co je v popisu, to nějak funguje. Přesnost jsem zatím neověřoval.
A teď to největší plus, kvůli kterému to celé píšu - má to bluetooth. Na zádech je QR kód, přes něj se dá stáhnout aplikace do telefonu, která jednak opisuje obrazovku multimetru, jednak maluje graf a snad umí i ukládat hodnoty. Dají se ale najít aplikace i pro PC, takže kdo pracuje na notebooku nebo má BT dongle kompatibilní s BLE, může si měřit do aleluja.
Protože jsem se poslední dobou docela zbláznil do logování měření a sdružování měřáků do větších celků, docela bych k tomu chtěl udělat nějaký SCPI interface, kde na jedné straně bude USB, na druhé straně ESP32 a to bude překládat data z toho 11byte protokolu z BLE do nějaké (hodně) redukované SCPI instrukční sady (nejmenuju se Keysight, já si tu redukci dovolit můžu :), takže to pak půjde začlenit do nějaké měřicí sestavy.
Každopádně to zatím vypadá na zajímavou a užitečnou hračku za pár stovek - jako multimetr to není nijak překvapivý zázrak, ale ten BT tomu dává něco navíc. Líbí se mi.
EDIT:
V závěru zmíněný adaptér pro čtení dat přes SCPI už mám hotový - použil jsem devkit ESP32, Arduino IDE a trochu času, takže teď lze připojit adaptér (ve skutečnosti opravdu jen to ESP32 ve vytištěné krabičce) přes USB, doinstalovat drivery pro CH340 (samozřejmě pokud na PC ještě nejsou) a na nově vytvořeném portu se pozeptat, copak nám tam hezkého bydlí přes standardní příkaz *IDN?, protože adaptér se automaticky připojil přes BLE k přednastavenému multimetru. Jo a taky neškodí nezapomenout si zapnout ten BLE na multimetru :) Samozřejmě přes sériový kanál nelze otočit karuselem, takže v naměřených hodnotách to vrací to, co je právě nastaveno - nebo naopak, je potřeba nastavit karusel podle toho, na co se přes SCPI ptám :)
Více zde: USB BLE adaptér pro ANENG AN9002.