Owon XDM1041 - kalibrace

Při porovnání měření napětí spolu s přesnějším multimetrem jsem zjistil, že by to "ještě kousek sneslo" - takže přišla ke slovu kalibrace.


Ono to nebylo nic kritického - na DC napěťových rozsazích se ten můj Owon XDM1041 proti laboratorně kalibrovanému Keithley 2000 rozcházel na posledních dvou místech. Pro domácí použití je to většinou vyhovující, ale když už mám měřicí přístroj, proč ho degradovat zbytečnou odchylkou?

Na postup pro zobrazení kalibračního menu jsem narazil už při předchozích pátráních a čtení recenzí - všechho se dělá z čelního panelu. Stačí přepnout multimetr na měření napětí a pak postupně odmačkat:

  • HW tlačítko Utility
  • HW tlačítko Math
  • HW tlačítko Up
  • HW tlačítko Range
  • HW tlačítko Down
  • na displeji se zobrazí servisní menu, na něm vybrat horním SW tlačítkem Debug

No a jste v kalibrační obrazovce. A ani to moc nebolelo.

V horní části vidíte kalibrační konstanty, levá je pro vyrovnání případného offsetu (zero) při zkratovaných svorkách, vpravo pak vlastní násobicí koeficient (coef). Přepínání mezi oběma konstantami dělá HW tlačítko Range.

  • zvolit rychlost měření a rozsah, který bude kalibrován, pomocí SW tlačítek Speed a Range (asi by bylo fajn to mít na nejnižší rychlosti / nejvyšší přesnosti.
  • pomocí HW tlačítek Up / Down upravovat konstantu, dokud se  napětí nezobrazí správně. Mezi jednotlivými číslicemi / řády koeficientu se přesunete HW tlačítkem Dual.
  • Pak už to chce jen spoustu trpělivosti a "doťukat" to tlačítky co nejpřesněji. Pozor - kalibruje se každý rozsah zvlášť.
  • Pokud máte hotovo, konstanty uložíte stiskem tlačítka Math.

Bývá dobrým zvykem používat kalibrační napětí blízko horní hranice rozsahu, tedy 5V pro rozsah 5V, 50V pro rozsah 50V atd. Je dobré mít opravdu nízkošumový zdroj napětí, jinak můžou ta číslíčka na displeji docela vesele poskakovat :) Já už mám asi deset let zdroj referenčních napětí s AD584 a nemůžu si na něj stěžovat, už roky se hodnoty výstupních napětí prakticky nezměnily - bohužel výstup má jen do 10V a občas by se hodilo víc. Pro větší napětí tedy využívám "služební" zdroje Kikusui - domů si je pořizovat nebudu, jsou sice zoufale dobré, ale taky zoufale drahé :)

Proti zmíněnému multimetru Keithley se mi to podařilo nastavit do posledního místa, teď už je jen otázkou, jak se hodnoty změní v průběhu času. U většiny přesných měřicích přístrojů se první kalibrace chápe jako potenciálně nepřesná a doporučuje se proces zopakovat zhruba po půl roce od zapájení součástek - teplotní šok při pájení spolu s dalšími vlivy při výrobě časem odezní a hodnoty se usadí.

Uvidíme tedy za půl roku - zatím můžu říct, že Owon XDM1041 je za těch pár korun opravdu velmi slušný kousek měřicí techniky.


První dojmy jsem popsal v předešlém díle.


Komentáře:


Vložit komentář





hTFMbM