Owon XDM1041 - první dojmy

Jednoduchý, malý, lehký a laciný multimetr pro každodenní použití. 4.5 místa (umí zobrazit 55000) na barevném displeji, síťové napájení, zanedbatelná vlastní spotřeba i ve vypnutém stavu. Co víc chtít.

Jaká je cílová skupina? Každý, kdo má málo místa na stole a polici nad ním, kdo se nechce otravovat hlídáním stavu baterií v ručních multimetrech, komu se zhoršují oči a tak místo pasivního LCD uvítá plnobarevný TFT displej, kdo potřebuje měřit déle, než pár hodin v kuse... Tak v tomhle všem se poznávám.


Moje posedlost měřicí technikou a multimetry obzvlášť už začíná dosahovat patologických rozměrů, takže není divu, že když se na trhu objevil malý, lehký a laciný multimetr Owon XDM1041 (a jeho bráška XDM1241), důkladně jsem si pročetl první dojmy uživatelů - a odolal jsem, protože to mělo k ideálu daleko.

[youtube=DGZDoyDkF1w]

O pár let později mi ale server banggood udělal zajímavou reklamní nabídku - za využití nějakých slevových kupónů mi tenhle měřicí přístroj nabídli za cenu lehce pod 2000 Kč i s poštovným zdarma (normální cena je někde pod 2300 Kč, býval to skoro dvojnásobek). Mezitím se navíc výrobce trochu pochlapil a zapracoval na FW, takže většina výtek, které měli uživatelé krátce po uvedení na trh, byla vyřešena a přístroj jevil neklamné známky použitelnosti.

Teď už jsem neodolal a v krátkém, ale tuhém boji čestně podlehl. V sobotu v noci jsem objednal - a v úterý dopoledne už rozbaloval krabici s měřidlem (zaslání bylo z CZ). Velmi příjemné překvapení.

Takže jaké že jsou první dojmy?

  • displej je jasný, kontrastní, čitelný (taky kdo by to u TFT panelu čekal, že?) - kdybych UI dělal já a pro sebe, asi bych byl střídmější, ale zase to ukazuje všechno důležité. Verze FW v tuhle chvíli asi nejnovější, V 4.3.0
  • startuje pořád do režimu nejvyšší přesnosti, takže jedno měření za sekundu. Rychlost lze zvětšit - zjevně na úkor přesnosti, vypadá to, že se tím snižuje oversampling a začíná to víc šumět. Žít se s tím dá, jen to znamená, že si člověk po zapnutí nejdřív odmačká pár tlačítek. Mírně otravné, ale budiž.
  • nepamatuje si poslední nastavenou funkci před vypnutím - stále startuje do měření DC napětí v režimu Auto (a s pomalým měřením, viz výše). Fakt je, že napětí bude asi měřit nejčastěji, ale... Je docela dobré na to myslet při zapínání. Tady jednoznačně palec dolů :(
  • při přepínání funkcí a při ovládání přes SCPI se displej překresluje poměrně pomalu, je vidět, jak se obrazovka přemaluje "roletou zleva". Není to omezující, je to jen kosmetika, ale nevypadá to úplně profesionálně.
  • přesnost zatím netestována, nemám teď vedle sebe ani rozumnou referenci, ani slušnější měřidlo, každopádně existuje postup pro uživatelskou kalibraci, takže lehkou nepřesnost by bylo možné zkorigovat (EDIT: A možné to opravdu je - viz článek o kalibraci.).
  • logování je takové zvláštní - multimetr má paměť na 1000 hodnot s nastavitelným samplerate, takže je zcela v moci uživatele, za jak dlouho paměť naplní. Uložení hodnoty lze provést ručně, nebo automaticky, interval ukládání je od 15 ms do 9999.999 s. Prohlížet se dají na multimetru, jak data vyčíst aplikací nebo přes SCPI jsem zatím neobjevil.
  • pípák je kupodivu velmi dobře použitelný. Dá se nasadit jako měření malého odporu (v defaultu pod 50R píská, dá se nastavit mez), pak je relativně pomalý, nebo při měření diod (default pod 0.5V, opět se dá nastavit mez), kdy je tak rychlý, že se na něj dalo zahrát celé CQ, co ruce na hrotech zvládly. Pochvalně mručím.
  • přes SCPI reaguje vcelku podle manuálů, a protože jsem měl pro CH340 už nainstalované drivery, nic to nechtělo. S firemní aplikací pro PC funguje na první dobrou, ale stejně si napíšu svoji, nelíbí se mi fonty a grafika, u zobrazení hodnot aplikace zarovnává nalevo, takže čísla poskakují - dávám přednost pevné pozici. Na displeji je to ale všechno OK, je to jen problém té aplikace. Přes SCPI se mi daří základní funkce - přepínání rozsahů, vlastních měřicích funkcí, rychlosti měření atd. Kromě toho, že je SCPI mizerně dokomentované, tak to dělá všechno, co chci a potřebuju. (Co mají u Owonu na webu, se vztahuje k nějaké historické verzi FW a půlka toho nefunguje. Budu dál experimentovat, stay tuned!)
  • teoreticky by mohlo být možné udělat pár HW úprav: podle toho, jaký v zahraničních fórech naměřili čistý odběr, mělo by být možné to napájet jednak z dodatečně vestavěné Li-Ion (tak, jak je to u modelu 1241), tak asi i přímo z USB, do 0.5A na 5V se to celé snadno vejde. Časem to vyzkouším - napájení ze sítě je klasickou eurošňůrou, která je pomalu těžší, než celé měřidlo. Mimochodem - podle konstrukce zdroje to nevypadá, že by mělo něco bránit (technicky ani legislativně) předělání na dvoudrátovou flexišňůru, požadavek na dvojitou izolaci by nejspíš prošel.
  • bez dalších dodělků nepůjde vestavět do "měřicí stěny" - pouzdro je dělané na volné stání na stole v mírném záklonu (to je vidět i z videí a fotek), takže když to budu chtít zasunout mezi ostatní měřidla, bez 3D tisku se to neobejde (mám v úmyslu dodělat nějaký rámeček, který mi přední plochu "nakolmí"), navíc je měřidlo dost mělké (málo hluboké), takže jestli by na tom mělo stát něco dalšího, bude muset být ta podpůrná konstrukce docela rozměrná.
  • dodané měřicí hroty jsou laciné, ale ještě jakž takž použitelné - banánky v připojovací straně jsou z lisovaného plechu, kabel s PVC izolací, měřicí hrot poměrně tupý. OK, někde se šetřit muselo, jsem zvyklý na vyšší standard. V balení byly i plechové 4mm krokosvorky s PVC převlekem - použít se to dá, žádná radost to není, na moje oblíbené 2mm Hirschmanny (a jejich čínské klony) to samozřejmě nemá.

Za tohle chtěj fakt jen dvojku? Uvidíme, určitě si ho na pár dnů odstěhuju do práce a tam mu dám trochu zabrat - zatím mám dojem, že si tam možná nechám koupit ještě jeden (a přestanu se mrcasit s věčně vybitejma baterkama u ručních měřáků - nemluvě o nebetyčném rozdílu v čitelnosti).

Takže za mne zatím palec nahoru, jedno malé mínus je tedy ta nemožnost postavit to do komínku dalších měřidel, ale to by mělo být řešitelné trochou modelařiny. Další je ale nezapamatované poslední nastavení - to je fakt otravné, ale možná by to mohlo být řešitelné nějakým HW hackem přes SCPI. Malý procesor jako "man in the middle" v sériovém kanále, po zapnutí to pošle sekvenci pro přenastavení do "jiného defaultu", dost možná by se mohl periodicky zeptat na to, co se právě měří a jak, ale to už by mohlo narušit vlastní měření. Uvidíme, s tím by se asi dalo něco vymyslet.

Každopádně to zatím vidím to jako docela dobře utracené peníze.


Pokračování - Owon XDM1041 a kalibrace


Komentáře:


Vložit komentář





BxDB4f